Látogatás Alsózsolcán

2019. február 11-én iskolánk tanulói a szomszédos település, Alsózsolca, történetével ismerkedhettek meg.

A sétát Lengyelné Béres Klára vezette. Elmesélte a város „nagy”szülöttjeinek, a Vay családnak a  történetét, életútjukat, a településhez fűződő kapcsolataikat.

A séta első állomása a városi sírkert bejáratánál elhelyezkedő Vay család kriptája volt. A kripta az 1800-as években épült, műemlék, a család sok tagjának nyughelye.

Utunk innen a város református templomába vezetett, melynek építése szintén a Vay család anyagi finanszírozásával valósult meg. Az 1789-95 között, késő barokk stílusban épült templomot  Báró Vay Miklós építtette. A család sokat tett a település gazdasági és szellemi fejlődéséért. A gyerekek érdeklődve hallgatták a családi összefonódások történetét.

A templomból a szomszédságban található helytörténeti kiállításra vezetett utunk. A gyűjteménynek helyet adó épület régen iskolaként, illetve kántortanítói lakásként funkcionált. Itt helyezték el Alsózsolca történetének fontos emlékeit. A sokszínű anyag a bronzkortól napjainkig mutatja be tárgyak, tablók segítségével az itt élő és valaha élt emberek történetét.

2010 óta látogatható a kiállítás, amelyet az iskolások helytörténeti órák, honismereti táborok, foglakozások tartására is használnak.

Kellemesen elfáradva, sok-sok új információval gazdagodva tértünk vissza Felsőzsolcára.